Użytkowanie
Obsługa OCADa niejednemu początkującemu potrafi sprawić sporo problemów. Wynika to przede wszystkim z dość niestandardowego rozwiązania kilku ważnych funkcji w programie, takich jak nawigacja. Dodatkowo istotną wadą OCADa dla początkujących jest brak polskiej wersji programu. Mapper to w kwestii nawigacji zupełnie inna bajka – po uruchomieniu programu nie miałem najmniejszego problemu, aby zorientować się, jak co działa. Przy tworzeniu nowej mapy program sam wskazuje początkowe kroki, a w pasku dolnym cały czas widoczne są wskazówki dotyczące działania poszczególnych przycisków. Mnie osobiście w Mapperze najbardziej podoba się możliwość zbliżania i oddalania mapy za pomocą scrolla myszki, co jest standardem w większości programów, a na co producencie OCADa, mimo 20 lat pracy, najwyraźniej jeszcze nie wpadli.
1:0 dla Mappera
Kreślenie mapy
Rysowanie obiektów w Mapperze zostało rozwiązane bardzo standardowo, dzięki czemu osoby początkujące nie powinny mieć z tym problemów. W programie został również zaimplementowany ortogonalny tryb rysowania, który jest również w OCADzie, ale tutaj możemy dodatkowo rysować linie pod dowolnym kątem (a w zasadzie jego wielokrotnością). Ciekawą opcją jest podgląd samego obiektu w trakcie jego rysowania. W Mapperze, podobnie jak w OCADzie, sposób rysowania krzywych jest dość nietypowy, ale na pierwszy rzut oka w tym pierwszym jest to lepiej rozwiązane. Co więcej, mam wrażenie, że możliwości edytowania narysowanego już obiektu są tu bardzo rozbudowane, co stwarza dodatkowe możliwości. Drobna funkcjonalność, która ostatnio mnie w OCADzie podrażniła to zupełny brak rozsądku przy duplikowaniu/powielaniu obiektu, który po wykonaniu tej operacji jest wstawiany często w jakieś kosmiczne miejsce. W Mapperze umieszczany jest dokładnie na obiekcie źródłowym, co jest rozwiązaniem, którego właśnie oczekuję. To, co ma OCAD, a czego w Mapperze nie znalazłem, to możliwość automatycznego wypełniania innym symbolem powierzchniowym dziur wyciętych w rożnych obiektach oraz tryb rysowania „Freehand”.
2:0 dla Mappera
Funkcjonalność
Teraz trochę o istotnych funkcjach programów, które przydają się podczas przygotowań do wykonania samej mapy. OCAD w tej kwestii jest niekwestionowanym liderem, ponieważ Mapper to w zasadzie standardowe narzędzie do samego rysowania mapy, a OCAD posiada dużo rozbudowanych modułów takich jak:
– możliwość podłączenia bazy danych w trakcie wykonywania mapy (przy tworzeniu map do BnO raczej korzysta się z tego rzadko, niemniej jednak przydaje się chociażby przy imporcie plików SHP),
– obsługa Numerycznego Modelu Terenu (DEM) oraz generowanie na jego podstawie warstwic oraz cieniowania – dostępne w wersji OCAD 10 i 11 (mnie osobiście ten moduł nie zadowala, ponieważ OCAD robi to wolno, dlatego uważam, że lepiej posłużyć się programem zewnętrznym),
– obsługa danych ze skaningu laserowego – dostępna w wersji OCAD 11 (podobnie jak powyżej – uważam, że lepiej posłużyć się programem zewnętrznym),
– możliwość korzystania z danych WMS w trybie online bez konieczności ściągania podkładów – dostępna w wersji OCAD 11,
– eksport mapy do wielu przydatnych formatów (opcja ta w Mapperze nie dość, że jest dużo uboższa, to dodatkowo konieczne jest samodzielne dopisanie rozszerzenia pliku do jego nazwy, bo w innym przypadku nie działa).
Większość z nich dla przeciętnego użytkownika jest nie do końca pewnie znana, ani używana, ale przy intensywnej pracy z mapami są to funkcje dość istotne, które potrafią dużo ułatwić.
2:1 dla Mappera
Trasy
OCAD posiada dobry moduł do tworzenia tras, natomiast Mapper ma tylko opcję tworzenia prostej trasy do BnO, co stanowi najpoważniejszą jego wadę. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb, ale zbudowanie tras i rozegranie nawet małych zawodów wykorzystując Mappera jest zadaniem bardzo karkołomnym i czasochłonnym, o ile nie niemożliwym.
2:2 dla OCADa
Podsumowanie
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z programów jest lepszy. Mapper jest zdecydowanie bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze, dlatego uważam, że to doskonałe narzędzie dla osób, które zaczynają przygodę z tworzeniem map do BnO. Polski interfejs i dodatkowe wskazówki tylko zachęcą do działania. Dla osób, które głębiej siedzą w temacie robienia map, Mapper może okazać się zbyt mało funkcjonalny, co nie oznacza, że za jakiś czas i pod tym względem OCADa nie prześcignie, biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo rozwoju. Na koniec jeszcze najważniejsze, o czym zapomniałem wspomnieć – Mapper jest całkowicie darmowy, co stanowi jego największą przewagę i może dzięki temu opanuje świat – kto wie?